קצת היסטוריה

קבוצת יעיל נוע היא אחד הגופים העסקיים הוותיקים בישראל. החברה נוסדה ב-1956 על ידי אפרים ליש שהיה מחלוצי תעשיית המתכת בארץ וחתן פרס קפלן לתעשייה וחתנו דוד הדר כסוכנות לחלקי רכב. המוצר הראשון שהציעה החברה ללקוחותיה היה טכוגרף לרכב.  

 

את שמה המיוחד של החברה, טבע דווקא הגרפיקאי,הלוגו הראשון של יעיל נוע גרשון גרא, שעיצב את הלוגו הראשון של החברה. גרא, שבנוסף להיותו גרפיקאי מחונן היה גם צייר, חוקר תולדות היישוב בארץ ישראל וצלם, הציע לקרוא לחברה בשם יעיל נוע מאחר ולדעתו השם מבטא בצורה הטובה ביותר את החיבור בין יעילות לתנועה.  

 

עם התרחבות פעילות החברה, הוקמה ב-1963 חברה משפחתית ששמה היה בית ליש בע"מ ונוהלה ע"י אפרים ליש ושלושת חתניו: ארנון מרקוס, דוד הדר ואריה גור. בית ליש שימשה למעשה כחברת אם לשלוש חברות בנות:

  • יעיל נוע 
  • הקשאה - מפעל לטיפול טרמי  
  • לב"ב - ראשי תיבות של ליש ובני ביתו, שעסקה בתחום הרדיוגרפיה וביצעה ביקורת וצילומי רנטגן לריתוכים. החברה שהייתה לב העסק, ביצעה בין היתר את בקרת האיכות בכור בדימונה ולאחר שסיימה את חלקה שם נסגרה. 

במקביל הוחלט גם על מעבר לפעילות בתחום הייצור, ויעיל נוע הקימה ב-1964 את מפעל העיבוד השבבי, בו היא פועלת עד היום בחולון. שניים מהחתנים, ארנון מרקוס ואריה גור רכשו את חלקם של שאר המשפחות והמשיכו בפעילות הייצור. במקביל הם הביאו להרחבת הפעילות לתחומים נוספים, המציעים מגוון רחב של מוצרים ופתרונות טכניים למגוון תעשיות בארץ ובחו"ל ובהן: התעשייה הבטחונית, תעשיית האלקטרוניקה וההייטק, תעופה, פרמצבטיקה ורכב. 

 

כיום מנוהלת החברה על ידי הגב' אתי גור, אלמנתו של אריה גור ובתו של אפרים ליש ובן הדור השלישי במשפחה – אורן גור. החברה שומרת על ציביונה המשפחתי אולם מתבססת על אנשי מקצוע מובילים בתחומם, שיטות ניהול מודרניות וטכנולוגיה עדכנית המאפשרים שירות יעיל ומקצועי בהתאם לשם ולמוניטין שיצאו לחברה לאורך השנים. אחרי הכל, היעילות שלנו מאפשרת ללקוחותינו לנוע קדימה.   


* המידע נאסף בעזרתו האדיבה של ארנון מרקוס, שהיה שותף להקמת החברה ומלווה אותה עד היום. 

עבור לתוכן העמוד